Smilgių pradžios mokykla buvo įsteigta 1806 m. Ši data paminėta Vilniaus senojo universiteto dokumentuose. Tai buvo parapijos mokykla, išlaikoma tėvų, kurioje mokėsi 6 mokiniai, o 1822 m. — 27 mokiniai. Tais laikais tai buvo vidutinio dydžio mokykla. Nuo 1822 m. iki 1867 m. žinių apie mokyklos veiklą nėra.

Po 1863 - m. sukilimo, uždraudus lietuvišką spaudą, Smilgių apylinkėje veikė kelios slaptosios daraktorių mokyklos.

1867 m. Smilgių viršaičio Antano Stasevičiaus rūpesčiu įsteigta vieno komplekto pradinė mokykla, kurioje buvo dėstoma rusų kalba. 1912–1913 m. m. atidarytas antrasis skyrius. Mokėsi jau 80 mokinių.

1922 m. paskelbus privalomojo pradinio mokymo įstatymą, padaugėjo mokinių, pradėjo trūkti patalpų. Mokyklos vedėjo Prano Janušausko rūpesčiu 1933 m. pastatytas 4 komplektų, 2 aukštų medinis mokyklos pastatas. 1934–1935 m. m. mokykloje pradėjo veikti V-asis ir VI-asis skyriai. Mokėsi 200–250 mokinių.

1944 m atidaryta progimnazija, o 1951m. — vidurinė. 1953/1954 m. m. Smilgių vidurinė mokykla išleido I-ąją abiturientų laidą.

1965 m. pastatoma tipinė mokykla, o 1978 m. — priestatas.

Nuo 2004 m. rugsėjo 1 d. „Atžalyno“, Gustonių, Pašuojo ir Sujetų pradinės mokyklos tapo Smilgių vidurinės mokyklos skyriais.

Mokyklai vadovavo direktoriai: Aleksandra Skridulytė, Pranas Jasulaitis, Jonas Prūsas, Jonas Liucveikis, Leonidas Čerkasovas, Rimantas Banevičius, Elena Būtėnienė, Kęstutis Vaičiūnas, Vytautas Vaičaitis, Jonas Kalibatas.

Šiuo metu mokyklai vadovauja Asta Kačarauskienė – buvusi mokyklos mokinė. Dirba 24 mokytojai. Iš jų - 8 mokytojai metodininkai,10 vyr. mokytojų, 6 mokytojai, mokosi 235 mokiniai. Mokykloje pagalbą mokiniams teikia spec. pedagogė,socialinė pedagogė, logopedė ir psichologė.

Iš dirbančių mokytojų - 8 buvę šios mokyklos auklėtiniai: Eligija ir Gražvydas Ručinskai,Milda Švelnienė, Laima Staišiūnienė, Virginija Meilienė, Ligita Lamauskienė, Monika Dagienė, Rita Kirdeikienė.

Iš ilgiau dirbusių mokytojų pažymėtini: Genovaitė Guokienė, Kazimiera Lemešovienė, Aloyzas Kakarieka, Eulelija Galvydienė, Vladas Galvydis, Izita Kručienė, Genovaitė Atkočiūnaitė, Stanislava Dirvonaitė, Marta Čeidaitė, Bronislava Savickienė, Jonas Kalibatas, Milda Šleivienė, Danutė Šalkauskienė, Romualda Pociuvienė, Aldutė Vaičiūnienė, Birutė Ambotienė.

2014 – 07 – 01 m. mokykla tapo gimnazija.

2016 m. pavasarį mokykla išleido 63 - ąją abiturientų laidą.